مقالات

در بازديد دوره اي از باسکول جاده ای چه مواردی باید بررسی شوند؟

نگهداری از باسکول دیجیتال از مهمترین مقولاتی است که می بایست از سوی کاربر باسکول جاده ای و متصدی آن مورد توجه قرار گیرد. یکی از اقدامات ضروری بعد از خرید باسکول دیجیتال برای حفظ و نگهداری هرچه مناسبتر باسکول دیجیتال انجام بازدید های دوره ای جهت پیشگیری از اعمال هرگونه خسارات مالی سنگین به صاحبان خود و خطرات احتمالی می باشد. بسیاری از انواع باسکول جاده ای مانند باسکول کامیون کش یا باسکول تریلی کش و باسکول ماشین سنگین به دلیل عدم رعایت همین بازدید های دوره ای خسارات سنگینی را به صاحبان خود تحمیل نموده اند، در حالیکه که میتوان با اقدامی ساده عمر مفید باسکول دیجیتال را افزایش داد. لازم است که بخش های مختلف باسکول دیجیتال، از جمله فونداسیون و سازه و لودسل ها و سایر قطعات الکترونیک بررسی گردند. مهمترین نکات لازم الاجرا در این بازدیدها توسط تیم تحقیقات بازار شرکت فرد ایران در مطلب زیر ارائه شده است.

مناسبترین زمان برای بازدید دوره ای از باسکول جاده ای چه وقت است؟

پيشنهاد مي شود كه حداقل هر شش ماه يكبار باسكول جاده ای را مورد سرويس، تست و بازديدهاي پيشگيرانه فني قرار دهيد. بهترين زمان براي آزمايش باسكول دیجیتال، فارغ از نوع باسکول تریلی کش، باسکول کامیون کش یا باسکول ماشین سنگین، در مناطق شمالي و سردسير، فصل بهار است كه برف و يخ زمستاني تاثيرات خود را بر باسكول گذاشته اند و همچنين فصل پاييز، يعني زماني كه باسكول دیجیتال بايد از گرد و خاك ريزش غلات و ساير نخاله ها و ذرات اضافي كه قادر به جذب آب هستند و منجر به يخ زدگي مي شوند پاكسازي شود. علاوه بر اين، مناسب است كه باسكول جاده ای قبل از دوره ي استفاده حداكثري، مثل زمان برداشت محصول در حوزه هاي كشاورزي، مورد بازديد قرار گيرد.

كنترل چشمي

در اين مرحله لازم است باسكول به تفكيك موارد ذكر شده مورد مشاهده و بررسي قرار گيرد.

1. فونداسيون

 

 

صحت باسكول جاده ای به پي آن بستگي دارد. بنابراين اولين چيزي كه بايد مورد بررسي قرار گيرد پي ريزي باسكول است. ترك خوردگي هاي عمقي كه موجب جابجايي يا شكست مي شوند، خطاي فاحش باسكول دیجیتال را سبب مي گردند.

انباشته شدن زباله در زير باسكول و يا اطراف آن مي تواند تنظيم باسكول را بر هم زند، لذا بايد اطراف باسكول تميز شود تا از جمع شدن بيش از حد مواد زائد جلوگيري شود.

2. قطعات سازه

يكي ديگر از مهم ترين اركان يك باسكول صفحه پلتفرم آن مي باشد. لذا بازديد از زنگ زدگي در باسكول هاي فلزي و خوردگي در باسكول هاي بتني از اهميت وي‍ژه اي برخوردار است. براي حفظ صحت ساختار باسكول ممكن است لازم شود كه زنگ زدگي فلز رفع گردد و سپس رنگ زده شود و همچنين بتن تعمير و يا جايگزين شود.

فاصله بين ديواره و صفحه باسكول جاده ای را بازبيني كنيد تا سنگ ريزه يا خورده هاي بتن و يا هر جسم خارجي ديگر در ميان آن ها گير نكرده باشد. نوار لاستيكي T شكل مابين ديواره و صفحه باسكول احتمال بروز اين مشكل را كاهش مي دهد.

 

 

 

خمش و ساير موارد غير عادي حاصل از ترك خوردگي هاي ديواره ي گودال و همچنين انبساط ناشي از يخ زدگي يا بتن ريزي نامناسب صفحه باسكول يا ديوار آن، مي تواند موجب درگيري قطعات مرتبط شود. بنابراين فاصله بين ديوارها و صفحه باسكول همواره بايد يكنواخت و مطابق مشخصات سازنده باشد.

 

 

لودسل

لودسل ها و اطراف آن را بازديد نماييد. ممكن است در اطراف لودسل ها لانه حيونات جونده، گرد و خاك يا مواد زائد ديگري را مشاهده نماييد.

عملكرد يك لودسل اغلب به وضعيت كابل متصل به آن وابسته است. بنابراين معاينه كامل كابل، قدم بعدي است. اگرچه لوله هاي محافظ كاندوئيت در مقابل حملات حيوانات جونده مقاوم هستند، اما امكان آسيب پذير بودن وجود دارد، پس مرتباً بايد مورد معاينه و بازبيني قرار گيرند.

 

 

در باسكول هاي تمام الكترونيك از كليه لودسل ها بايد بازديد بعمل آيد تا از عمود و قائم بودن و نيز عدم چرخش آنها اطمينان حاصل كرد.

از عدم قطعي، له شدگي و بريده شدن كابل لودسل اطمينان حاصل نماييد.

 

                         

 

 

كنترل حفاظتي

• کنترل سه کله باسکول

یک كاميون با وزن نرمال (هرچه سنگین تر باشد بهتر است) روي باسکول قرار دهيد، در قسمت اول و وسط و انتهاي باسکول وزن ها را یادداشت نماييد، در برگشت هم وزن ها را در این سه نقطه بدست آوريد، اختلاف کمترین و بیشترین وزن در هر تن حداکثر مي بايست یک کیلو باشد )یعنی اگر وزن کامیون 30 تن باشد اختلاف تا 30 کیلوگرم مجاز می باشد در غیر این صورت نیاز به کالیبراسیون دارد(.

• بررسی وفاداري باسکول

در حالتی که باسکول وزن صفر را نشان می دهد کامیون را وسط باسکول می فرستیم، وزن را یادداشت می کنیم کامیون را از روي باسکول خارج کرده و بعد از چند لحظه مجدداً آن را در وسط باسکول می فرستیم اگر اختلاف وزن در حد یک زینه بود مجاز می باشد.

 

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.