باسکول کارخانجات             

اهمیت توزین در صنایع کارخانجات

واحد های اقتصادی متنوعی از جمله کارخانه آرد، صنایع تولید بتن، تولید گچ، کاشی و سرامیک، صنایع خودروسازی، بسته بندی، نساجی، ریخته گری، لوله سازی، الکتریکی، بازیافت، تولید کاغذ و بسته بندی در گروه صنایع کارخانجات تعریف میشوند.

امروزه با توجه به اهمیت محصولات حاصل از صنایع کارخانجات در کشورمان و بحران های اقتصادی بوجود آمده، ضرورت استفاده از باسکول های جاده ای دقیق و با کیفیت بیش از پیش حس میشود.

تناژ مناسب باسکول جاده ای برای صنایع کارخانجات چقدر میباشد؟

در حوزه ی فعالیت صنایع کارخانجات، با توجه به حجم مواد ورودی و خروجی بنگاه، صاحبان صنایع معمولا از باسکول جاده ای 50 تن یا باسکول کامیون کش و همچنین در صنایع عظیم تر از باسکول جاده ای 60 تن یا باسکول تریلی کش استفاده می گردد.

کدام مدل نصب باسکول جاده ای (داخل زمین یا روی زمین) در کارخانجات مناسبتر است؟

به دلیل محدودیت فضا در کارخانجات و با ارائه تمهیداتی توسط شرکت فرد ایران جهت نظافت کامل زیر پلتفرم و اطراف باسکول، به طور عمده استفاده از باسکول مدل داخل زمین یا باسکول جاده ای همسطح زمین بسیار متداول می باشد. بعضا در صنایعی که با محدودیت فضا مواجه نباشند استفاده از باسکول جاده ای مدل روی زمین به دلیل سهولت در نظافت محل باسکول نیز امکان پذیر می باشد.

کدام نوع باسکول جاده ای (تمام فلز یا تمام بتن پیش ساخته) در کارخانجات کاربردی تر است؟

در کنار دقت بالا، استحکام و دوام باسکول و طول عمر مفید در کارخانجات با توجه به فضای صنعتی آن ها بسیار مهم خواهد بود. هرچند باسکول تمام فلز به عنوان کالای سرمایه ای در صنعت توزین شناخته شده است، ولی بدلیل دوام پایین و طول عمر کم باسکول فلزی،سازه فلزی این باسکول ها در اثر ضربات سنگین خودرو و بارهای فوق سنگین اعمال شده بر آنان به مرور زمان دچار خمش شده و درنتیجه خطای فاحشی در توزین ایجاد میگردد، و همچنین دارای هزینه های تعمیر و نگهداری بالایی در طول زمان هستند، لذا مناسبتر است که از باسکول های تمام بتن پیش ساخته در این صنایع استفاده گردد. باسکول های تمام بتن پیش ساخته بدلیل عمل آوری بتن در شرایط کاملا استاندارد، از استحکام و مقاومت بسیار بالایی نسبت به ضربه های وارده و بارهای فوق سنگین برخوردارند و با نصب استاندارد از توزیع بار نامناسب بر روی لودسل ها جلوگیری می نماید.
باسکول های تمام بتن پیش ساخته دارای قیمت تمام شده ی بسیار پایینتری نسبت به باسکول تمام فلز بوده که امکان جا به جایی آن نیز مهیا می باشد. در صورت استفاده از فونداسیون پیش ساخته در این مدل باسکول ها، در کمتر از 3 روز قابل نصب و اجرا خواهند بود.

چرا اجرای باسکول جاده ای تمام فلز برای کارخانجات توصیه نمیشود؟

برخلاف تصور عموم صاحبان صنایع، که به باسکول فلزی به چشم کالای سرمایه ای خود نگاه میکنند، لازم است پیش از خرید موارد زیر را درنظر گرفت:
باسکول های فلزی به دلیل نوسانات شدید قیمت آهن آلات در بازار، و قیمت تمام شده ی بالای این باسکول ها معمولا هزینه های غیرقابل برگشتی را به صاحبان خود تحمیل میکنند که عموما به دلیل استهلاک آهن، خوردگی و زنگ زدگی آن، تاب خوردگی در صفحات فلزی بعد از چندسال قابل فروش نبوده و ارزش آهن آن نیز به شدت افت پیدا میکند. همچنین در طول سالیان متمادی هزینه های تعمیر و نگهداری قابل توجهی را بدنبال دارند. لذا نه تنها سرمایه محسوب نمیشود بلکه به علت انتقال سرما و گرما به لودسل ها و خمیدگی صفحات منجر به ایجاد خطا در توزین خواهد شد. در نتیجه خسارت پنهان این نوع باسکول ها به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری برای خرید باسکول تمام فلز خواهد بود.