مقالات

نقش جعبه تقسیم در دقت باسکول جاده ای

منظور از جعبه تقسیم باسکول جاده ای چیست؟

جعبه‌تقسيم (Junction box)، كه به آن به اختصار J.box هم گفته مي‌شود شبيه جعبه‌تقسيم در سيم‌كشي ساختمان عمل مي‌كند؛‌ و قطعه‌اي الكتريكي (و بعضاً الكترونيكي) است كه نقش متحد‌كننده‌ي سيم‌هاي خروجي از لودسل‌باسکول جاده ای را جهت ورود تنها يك سيم، به نشان‌دهنده وزن دارد.
اهمیت جانكشن باكس تا جایی است كه نهایت دقت لودسل و نشاندهنده باسكول کامیون کش (باسکول جاده ای) به دقت آن وابسته است. امروزه در باسكول دیجیتال شاهد مشكلاتی هستیم كه ناشی از عدم شناخت این وسیله مهم الكترونیكی است كه با یك ولتاژ بسیار كوچك در لودسل باسکول جاده ای سر و كار دارد. جعبه تقسیم مدل ضد رطوبت تنها جعبه تقسیمی است كه قسمت الكترونیكی آن ضد رطوبت می باشد. این ویژگی در جعبه تقسیم های دیگر وجود ندارد و با كمترین رطوبت صدها كیلوگرم خطا در توزین ایجاد می نماید. در ادامه به اهمیت نوع جعبه تقسیم ها در افزایش دقت یا ایجاد خطای فاحش در باسکول 50 تنی و باسکول جاده ای اشاره خواهیم کرد.

در چه شرایطی استفاده از جعبه تقسیم دقت باسکول جاده ای را افزایش میدهد؟

نكته حائز اهميت در مورد جعبه‌تقسيم آنست كه اين قطعه‌ هنگامي به بهترين شكل ممكن در جهت دقت بيشتر باسكول کامیون کش ( باسکول جاده ای )كار كرده و كمترين خطاي ممكن را در توزين سبب مي‌شود، كه به هيچ عنوان تغييري بر ولتاژ و نوسانات الكتريكي خارج شده از لودسل‌ها اعمال ننمايد و صرفاً‌ نقش موازي‌كننده‌ و يكي‌كننده‌ي نوسانات الكتريكي را با هم داشته باشد؛ و در اين صورت جعبه‌تقسيم يك قطعه الكتريكي و ايده‌آل خواهد بود.

منظور از جعبه تقسیم غیر ایده آل چیست؟

هنگامي كه در J.box قطعات الكترونيكي زيادي (مانند پتانسيومتر، خازن، مقاومت …) بكار رفته باشد، به آن معني است كه خروجي لودسل‌ها با هم همخواني نداشته و يكسان نيستند؛ و به منظور يكسان سازي اين ولتاژ و نوسانات الكتريكي ناهمگن، به اجبار بايد از تصحيح‌كننده‌هايي به شكل قطعات الكترونيكي فوق‌الذكر به منظور تنظيم دستي خروجي لودسل‌ها (گوشه‌گيري باسكول) استفاده كرد؛ كه در اين صورت جعبه‌تقسيم يك قطعه الكترونيكي و غير ايده‌آل خواهد بود.

جعبه تقسیم غیر ایده آل چگونه سبب ایجاد خطای فاحش در باسکول میشود؟

مشکل اصلی در جعبه تقسیم های غیر ایده آل این است كه تنظيم و دخالت دستي در نقش جعبه‌تقسيم، بايستي به ازاي هر دفعه بارگذاري روي باسكول تكرار شود تا خطاي توزين در محدوده مجاز قرار گيرد، و بديهي است كه انجام اين كار در عمل ‌غيرممكن است. پس ناگزير، نصاب باسكول به دليل جبران اين ضعف و احتمالاً عدم مرغوبيت لودسل‌ها، جعبه‌تقسيم را فقط بر روي يك حالت خاص و با يك بار ثابت مفروض تنظيم (گوشه‌گيري) نموده،‌ و از آن به بعد باسكول براي توزين بارهايي بيشتر يا كمتر از آن بار ثابت مفروض، دچار خطايي بيش از حد مجاز و گاهي تا چندين تن خطا در توزين خواهد شد.

چرا جعبه تقسیم های دارای تصحیح کننده عملکرد ضعیفی دربرابر تغییرات دما و رطوبت دارند؟

از ديگر ضعف‌هاي بسيار بزرگ جعبه‌تقسيم‌هاي داراي تصحيح كننده (الكترونيكي) كه از مهمترين عوامل تأثيرگذار بر دقت آن‌ها نيز محسوب مي‌شود، مي‌توان دو عامل گرما و رطوبت را نام برد. قريب به اتفاق جعبه‌تقسيم‌هاي باسکول جاده ای های موجود به دليل داشتن قطعات الكترونيكي تصحيح‌كننده ولتاژ، و نيز برخوردار نبودن از ايزولاسيون لازم، خود يکي از عوامل خطاي زياد در توزين مي‌باشد. لذا براي جلوگيري از اثرگذاري سوء رطوبت در دقت توزين، مي‌بايست حتماً‌ از جعبه‌تقسيم‌هاي بدون تصحيح‌كننده (بدون مقاومت و پتانسيومتر) و ضد رطوبت (داراي ايزولاسون) مناسب استفاده كرده، و آن را به دور از تابش مستقيم نور خورشيد و گرماي محيط (در اتاقك باسكول) نصب نمود. بنابراين باسکول کامیون کشی که همواره دقيق و مورد اعتمادند که داراي جعبه‌تقسيم تصحيح‌کننده ولتاژ نباشند. در اين صورت اين جعبه‌تقسيم‌ها به تغييرات دما و رطوبت حساس نخواهد بود.

 

تهیه شده توسط تیم تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.