مقالات

اهمیت سيستم ارت مناسب در باسکول جاده ای

خسارت وارده به باسکول جاده ای در اثر صاعقه

وقوع صاعقه در جنوب آسيا بالاترين رتبه را در جهان دارد. همه ساله ميلیاردها تومان خسارت شديد به ساختمان ها، سيستم هاي برق، تلفن و ساير سيستم هاي الکترونيکي وارد مي شود با اين وجود حفاظت از سيستم هاي الکترونيک حساس مانند سيستم توزين و باسکول دیجیتال شامل باسکول ماشین سنگین، باسکول کامیون کش و باسکول تریلی کش ، فارغ از جنس آنها که میتواند باسکول بتنی، باسکول تمام فلز یا بتن فلز باشد، از اهميت خاصي برخوردار است.  در واقع به خاطر شدت نيرويي که از برخورد صاعقه به وجود مي آيد، غيرممکن است که جلوي خسارت را به طور کامل گرفت. اما مي توان با نصب سيستم ارت مناسب و استاندارد و ادوات حفاظتي، از خرابي هاي بيشتر جلوگيري کرد. ادوات حفاظتي از هر نوع يا مارک که باشند، چنانچه اتصال به زمين مورد قبولي نداشته باشند، بياثر خواهند بود. طراحي سيستم ارتينگ هر باسكول متعلق به شركت توليد كننده باسكول ميباشد و نوع طراحي سيستم ارت در عملكرد آن بسيار تاثيرگزار ميباشد.

هر باسكول دیجیتال با هرظرفیتی از باسکول 50 تن تا باسکول 60 تن و باسکول 80 تن و هر مدل لودسل نياز به يك سيستم ارت مناسب دارند.

صاعقه چیست؟

صاعقه : وقتي بار الکتريکي انباشته شده در ابرها تخليه شده و به صورت يک قوس الکتريکي به زمين برخورد کند، صاعقه اتفاق مي افتد.

ولتاژ صاعقه

اين ولتاژ معمولا بين 10 تا 20 ميليون ولت در نوسان است و بعضا تا 100.000.000 ولت هم افزايش پيدا مي کند . بزرگي اين رقم را وقتي بهتر درک مي کنيد که آن را با برق شهر ( 220 ولت ) مقايسه کنيد . به عبارت ديگر ولتاژ صاعقه آنقدر زياد است که مي تواند بر مقاوت بسيار زياد (( هوا )) در برابر عبور جريان برق، غلبه کرده و از آن بگذرد !

جريان صاعقه

اين جريان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد . اما اين مقدار هميشگي نيست و گاه تا 200 هزار آمپر هم مي رسد. (کنتور منزل شما حداکثر 25 آمپر را از خود عبور ميدهد)

قدرت صاعقه

با توجه به مطالب بالا مي توان نتيجه گرفت که صاعقه به طور معمول حدود 100 ميليارد وات (!) انرژي توليد ميکند و ميتواند اين مقدار را تا 16000 ميليارد وات (!) نيز بالا ببرد . نيرويي که در هيچ کجاي ديگر يافت نميشود .

راه حل محافظت باسكول در مقابل صاعقه و جريانهاي گذراي ناشي از صاعقه چیست؟

براي محافظت مؤثر لودسل هاي باسكول جاده ایكه يكي از مهمترين قسمت هاي هر سيستم توزين مي باشد، به دو نوع محافظ نياز است:
1- ادوات حفاظتي خط علائم
2- اتصال زمين مناسب لودسل
در واقع آنچه از ميله ارت و چاه ارت مهمتر است همگن سازي باسكول در قسمت لودسل هاست. به اين معنا كه اگر سيم كشي و ارتينگ با دقت انجام نشود، با استفاده از بهترين و عميق ترين چاه دنيا با اهم صفر، باز هم امكان سوختگي لودسل ها تا حد زيادي وجود دارد. لازم بذكر كه طراحي سيستم ارتينگ هر باسكول متعلق به شركت توليد كننده باسكول مي باشد و نوع طراحي سيستم ارت در عملكرد آن بسيار تاثير گذار مي باشد.

مقاومت لازم برای چاه ارت در سیستم توزین چقدر است؟

ميزان مقاومت چاه ارت بايستي در حدود 2 اهم باشد. مقدار مقاومت چاه ارت بايد در طول سال دو بار با هماهنگي صاحب باسكول و از طريق دستگاه مخصوص (توسط اداره برق منطقه) چك شود. در صورت افزايش مقاومت به بيش از اين مقدار، احتمال خطر سوختگي يا آسيب به تجهيزات الكترونيك باسكول دیجیتال بر اثر رعد و برق يا شوك الكتريكي افزايش خواهد داشت.

9 نکته ی ضرورری در هنگام راه اندازی چاه ارت مناسب برای باسکول جاده ای

1- جهت برقراري سيستم ارت از تصوير ذيل پيروي نماييد.

2- از سيم نمره 16 افشان روكش دار براي سيم بندي ارت بين لودسل ها، نشاندهنده، جي باكس و … استفاده گردد.

3- جهت صرفه جويي در مصرف سيم ارت، كليه سيم ها را از لوله هاي مربوط به كابل هاي لودسل عبور دهيد.

 

4- حتماً از يك تابلو جهت برقراري اتصالات ارت استفاده گردد.

5- ارت نشاندهنده را مطابق با تصوير برقرار نموده و سيم ارت (سيم افشان نمره 16 )آن را به تابلوي ارت متصل نماييد.

 

           

6- ارت جي باكس(جعبه تقسيم) را برقرار نموده و سيم ارت را به تابلوي ارت متصل نماييد.

7- قبل از اتصال كابلشو به ديسك پايين و جامپر، محل اتصال را سنباده و گريسكاري نماييد.

 

 

8- از كليه قطعات الكترونيكي ( لودسل، نشاندهنده، جي باكس) سيم جداگانه به تابلوي ارت اتصال يابد.

9- جهت اتصال سيم ارت لودسل به تابلو، از ديسك نگهدارنده پايين لودسل

 

 

 

 

يكي از قسمت هاي مهم هر سيستم ارت،چاه ارت مي باشد. در صورت اجراي چاه ارت توسط صاحب باسكول، ضروريست كه چاه دقيقاً مطابق با نقشه ذيل اجرا گردد.

 

 

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.