مقالات

چرا لودسل سارتوريوس به عنوان بهترين، دقيق ترين و مطمئن‌ترين لودسل‌جهان شناخته مي‌شود؟

جایگاه لودسل در صنعت توزین

در صنعت توزین، یکی از اجزای مهم و تاثیرگذار در صحت اندازه گیری وزن کالای مورد نظر، لودسل می باشد. احتمالاً اولین سوالی که در ذهن خریدار باسکول جاده ای مطرح میشود انتخاب باسکول جاده ای با تناژ مناسب از بین باسکول کامیون کش، باسکول تریلی کش و یا باسکول ماشین سنگین می باشد. ولی در واقع مهمترین تصمیم خریداران پیش از خرید باسکول جاده ای انتخاب لودسل مناسب و با کیفیت و متناسب با شرایط آب و هوایی محل نصب باسکول دیجیتال می باشد. متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کارها، با توجه به نوسانات بازار ارز در ایران، ممکن است تمایل به خرید لودسل های بی کیفیت چینی داشته باشند که به دلیل خطای بالای این محصولات، خسارات پنهان زیادی را به صاحبان خود متحمل خواهند کرد. مرغوبترین و باکیفیت ترین لودسل موجود در جهان لودسل آلمانی سارتیریوس بوده که تنها نماینده رسمی این شرکت در ایران شرکت فرد ایران می باشد. مقاله ی زیر به درک شما از کیفیت این محصول بی نظیر کمک خواهد کرد.

لودسل چیست؟

حسگری است که وزن را با اندازه گیری میزان تغییر شکل، اندازه گیری کرده و بصورت تغییرات ولتاژ، آن را به نشان دهنده منتقل می کند.

انواع لودسل )از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد) به سه گروه تقسیم می شوند:

• لودسل های فشاری
• لودسل های خمشی
• لودسل های کششی

لودسل های فشاری (بشکه ای/Canister)

این لودسل ها معمولا در مواردی نظیر سیستم بچینگ، توزین مخازن، باسکول جاده ای، باسکول قطار کش، باسکول ماشین سنگین و بطور کلی سیستم توزین سنگین کاربرد دارد. این لودسل ها بطور معمول از ظرفیت 10تن الی 100تن و چهار کلاس C3 تا C6 تولید میشوند. در این لودسل ها بهترین، دقیقترین و مطمئنترین لودسل دنیا Sartorius سارتوریوس آلمان می باشد.

 

 

لودسل های خمشی

این لودسل ها معمولا در باسکول کفه ای، باسکولت و سیستم توزین و لاشه کش ها استفاده میشود و در دو نوع Shear beam و single point میباشد

 

لودسل های کششی

دمعمولا در باسکول آویز و یا در هر دو نوع سیستم توزینی که ماهیت کششی دارد استفاده میشود از این قبلی میتوان به تبدیل ها، هاپر و بچینگ اشاره نمود. لودسل آلمانی سارتوریوس Sartorius به علت دقت و تکرارپذیری بالا بهترین نوع لودسل موجود در بازار است.

 

 

مقايسه برخي از مشخصات لودسل سارتوريوس(فيليپس سابق) با لودسل‌ هاي مخصوص باسكول‌ جاده‌اي موجود در ايران:

تلرانس خروجی لودسل

میزان درصد تفاوت خروجی لودسل نسبت به خروجی نامی آن میباشد که این تفاوت می بایست توسط مقاومت در جعبه تقسیم یا جی باکس اصلاح شود. هر چه این مقدار کمتر باشد دقت عملکرد لودسل برای اندازه گیری وزن بالاتر خواهد بود در این نمودار بهترین حالت مربوط به لودسل آلمانی سارتوریوس می باشد. لود سل سارتوریوس تنها لودسل موجود در دنیا میباشد که استاندارد MATCHED Ω mv/v دارد. طبق این استاندارد تمام لودسل ها ی تولیدی دارای خروجی کاملا یکسان و بدون کوچکترین خطا می باشد.

 

 

حد بار ايمن (الكتريكي)

اين مشخصه نشان دهنده حداكثر باري است كه بدون هيچگونه آسيب الكتريكي و تغيير نادرست در مقدار ولتاژ خروجي لودسل يا كاليبراسيون صفر آن مي توان به لودسل وارد نمود.هرچه اين مقدار بيشتر باشد دقت عملكرد لودسل براي اندازه‌گيري وزن بالاتر خواهد بود.

 

حداكثر بار ايمن (مكانيكي)

اين مشخصه نشان دهنده حداكثر بار مكـانـيــكـي اسـت كه مـي‌تـوانـد بـدون هيچ گونه آسيب به لودسل اعمال شود. هر چه اين مقدار بيشتر باشد عمر كاري لودسل بيشتر و عملكرد آن بهتر خواهد بود كه در اين آيتم بهترين حالت مربوط به لودسل سارتوريوس ميباشد.

 

 

مقاومت ورودي (اهم)

به منزله مقاومت اهمي مابين ترمينالهاي تغذيه (تحريك لودسل) مي‌باشد. ذكر اين نكته ضروري است كه هر چه مقاومت اهمي پايين‌تر باشد، تحت يك ولتاژ ثابت جريان افزايش يافته و افزايش جريان اثراتي همچون گرم‌شدن‌كابل هاي ارتباطي خواهد داشت.
هرچه اين مقدار بيشتر باشد،‌دقت عملكرد لودسل‌براي‌اندازه‌گيري‌وزن بالاتر خواهد بود.

 

 

مقاومت خروجي (اهم)

به منزله مقاومت اهمي مابين ترمينالهاي خروجي‌(اندازه گيري) لودسل مي‌باشد. هر چه اين مقدار بيشتر باشد، دقت عملكرد لودسل براي اندازه گيري وزن بالاتر خواهد بود كه در اين آيتم بهترين مشخصه مربوط به لودسل سارتوريوس مي باشد.

 

 

تعادل صفر

به منزله مقدار انحراف خروجي لودسل در محدوده صفر بودن بار مي باشد. ميزان انحراف هر چه كمتر باشد، دقت عملكرد لودسل‌براي‌اندازه‌گيري‌وزن بالاتر خواهد رفت.

 

مقدار غير خطي

ميزان انحراف لودسل نسبت به خط فرضي كاليبراسيون لودسل را مقدار خطي بودن لودسل مي‌گويند، كه هرچه اين‌مقدار كمتر باشد، دقت عملكرد لودسل براي اندازه گيري وزن بالاتر خواهد بود.

 

خطاي هيسترزيس

تفاوت ميزان اندازه‌گيري لودسل‌ حين بارگزاري و باربرداري را خطاي هيسترزيس گويند‌كه‌ هرچه اين مقدار‌كمتر باشد، دقت عملكرد لودسل براي‌ اندازه‌گيري وزن بالاتر خواهد بود.

 

محدوده ی دمای کاری

با حفظ تمامی مشخصات فنی

این مشخصه بیانگر محدوده دمایی است که کلیه مشخصات فنی لودسل نسبت به دمای مبنا تصحیح شده است. به این معنا که کلیه اندازه گیری ها در این محدوده دمایی توسط ضریبی ویژه نسبت به دمای مبنا یعنی 21 درجه سانتی گراد اصلاح می شود. در خصوص لودسل Sartorius تعریف چنین پارامتری ضرورت ندارد، چراکه این لودسل ها در محدوده ی دمای -10 درجه سانتی گراد و +55 کلیه مشخصات فنی خود را حفظ کرده و برخلاف دیگر لودسل ها نیاز به تصحیح نسبت به دمای مبنا ندارد تنها لودسلی که در محدوده ی دمای کاری به صورت اسمی (Nominal) کار میکند (یعنی وزن اندازه گیری شده در دماهای مختلف بدون کوچکترین خطا کاملا با هم یکسان هستند.) هرچه مقدار محدوده ی دمایی قابل پوشش بیشتر باشد دقت عملکرد لودسل برای اندازه گیری وزن بالاتر خواهد رفت.در این نمودار بهترین حالت مربوط به لودسل آلمانی سارتوریوس است.

 

 

گستره درجه حرارت کاری

این مشخصه نشاندهنده محدوده دمایی است که لودسل بدون در نظر گرفتن عملکرد الکتریکی آن بدون آسیب کار میکند.

 

 

نمودار مقايسه مجموع مشخصه هاي موثر

 

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.