مقالات تخصصی دنیای باسکول

پروژه ملی راه اندازی توزین ریلی فولاد خوزستان

چرا فولاد خوزستان شرکت فرد ایران را بعنوان مجری پروژه ی عظیم نصب و راه اندازی سیستم توزین ریلی انتخاب نمود؟

صنعت فولاد یکی از مهمترین و تاثیر گزارترین صنایع در رشد و توسعه صنعتی هر کشوری محسوب می‌شود. با توجه به ارزش اقتصادی بالای فولاد و لزوم دقت بسیار بالا در بررسی حجم ورودی مواد اولیه و خروجی تولیدی در شرکت فولاد خوزستان و با توجه همكاری مستمر و درخشان شرکت فرد ایران (گروه توزین) با پروژه های عظیم ملی در حوزه ابزار دقیق و سیستمهای توزین، از سال 1375 تا كنون سیستمهای توزین خود را – كه شامل 2دستگاه سیستم توزین ریلی دینامیك و استاتیك، یك دستگاه باسكول 120 تنی یا همان باسکول دامپ تراک و سیستم توزین قراضه كش است – از شرکت فرد ایران تهیه نموده است كه به لحاظ فنی كاملا منحصر به فرد و علمی و از لحاظ اقتصادی بسیار متعارف است. انجام این گونه پروژه ها سابقا تنها از عهده شركتهای معتبر خارجی بر می آمده كه به دلیل قیمت بسیار بالا و عدم ارائه خدمات فنی پس از فروش از سوی این شركت ها، مقرون به صرفه نبوده است و شرکت فرد ایران (گروه توزین) این افتخار را دارد كه بعنوان یكی از شركت های داخلی توانسته است بعنوان جایگزینی مناسب برای شركت های خارجی در ایران باشد و سیستم های توزین مجتمع عظیم فولاد خوزستان تامین نماید.

شركت فرد ایران (گروه توزین) به عنوان بزرگترین طراح و تولید كننده انواع باسكول جاده ای یا اصطلاحاً همان باسکول کامیون کش و تریلی کش و انواع سیستم توزین ریلی و صنعتی، با توجه به سابقه درخشان خود در این رسته از صنعت تاكنون موفق به انجام پروژه های ملی و عظیمی نظیر باسکول ریلی دینامیک و استاتیک و باسکول ماشین سنگین و در صنایع فولاد بوده است. دقت شگفت انگیز اسکول ریلی راه اندازی شده در این پروژه و سرعت نصب باسکول با توجه به عظمت پروژه، از جمله پارامترهایی است كه این پروژه را منحصر به فرد نموده و آن را در ردیف پروژه های ملی و افتخارآمیز قرار داده است.

 

 

اهمیت صنعت فولاد

با توجه به اینکه این صنعت بعنوان یکی از صنایع بنیادی هر کشوری بوده و در واقع یکی از معیارهای صنعتی شدن هر کشور وابسته به پیشرفت و توسعه صنعت مذکور می باشد؛ بهبود و توسعه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. صنایع پایه از قبیل حمل و نقل، ساختمان، ساخت ماشین آلات، معدن و دیگر صنایع مرتبط با تولید و انتقال انرژی به فولاد وابسته می باشد.

شرکت فولاد خوزستان، قطب دوم تولید فولاد خام در جمهوری اسلامی ایران و یکی از بنگاه های پیشرو اقتصادی کشور است که در عرصه های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

این شرکت كه با وسعت 8/3 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز واقع شده است، در سال 1367 فعالیت تولیدی خود را آغاز نموده با تلاش کارکنان و متخصصین این صنعت، ضمن رسیدن به ظرفیت اسمی (5/1 میلیون تن ) طرح های توسعه ای را در فاز اول تا 4/2 و در فاز دوم تا 2/3 میلیون تن محقق ساخته است

با توجه به اهمیت این صنعت در اقتصاد ایران، استفاده از ابزار و تجهیزات دقیق و کارآمد در آن بسیار حائز اهمیت است.

 

 

پروژه توزین ریلی شركت فولاد خوزستان

طراحی و ساخت سیستم توزین ریلی از پیچیده ترین مباحث در صنعت توزین می باشد. مقاومت سازه، سیستم نگهداری و عمل آوری بتن، دقت عمل و نرم افزار مورد استفاده در این سیستمها بسیار متفاوت تر از سایر سیستمهای توزین است.

در پروژه ملی شركت فولاد خوزستان، به دلیل حساسیت ویژه این شركت بر دقت و همچنین نیاز به سازه مستحكم و نصب انواع ضربه گیر های طولی و عرضی، مهار كننده ها،پایه ها و فونداسیون پیشرفته، پس از استعلام از چندین شركت داخلی و خارجی در نهایت شرکت فرد ایران (گروه توزین(موفق گردید به عنوان پیمانكار ساخت و راه اندازی سیستم توزین ریلی انتخاب گردد.

 

 

دقت منحصر بفرد باسکول ریلی پروژه ی فولاد خوزستان

میزان دقت در این گونه از سیستم توزین بر اساس استانداردهای موجود 5/0 درصد می باشد كه با توجه به ارزش بالای فولاد در صنعت و اقتصاد ملی این میزان خطا به حدود001/0 درصد (10 كیلوكرم در هر واگن 80 تنی) رسید كه این دقت توسط كارشناسان سازمان ملی استاندارد و مدیران ارشد شركت فولاد خوزستان و متخصصان حوزه اتوماسیون صنعتی این شركت مورد تایید قرار گرفته است و در نوع خود بسیار منحصر به فرد و فراتر از تعاریف علمی میباشد.

این سیستم كه اولین سیستم توزین ریلی پیش ساخته در ایران است در طی 180 روز كاری ساخته و نصب گردیده و طی 2 ماه توسط سازمان ملی استاندارد و شركت فولاد خوزستان مورد تست و آزمون قرار گرفته است و نهایتا محصولی كاملا برتر مورد بهره برداری قرار گرفت كه از ایراد خسارت هنگفت به صنایع و اقتصاد ملی ممانعت نموده و برتری مهندسی و علوم داخلی را به رخ متخصصین خارجی كشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.