مقالات

نکات مهم نگهداري از باسكول جاده ای به زبان ساده

باسكول وسيله‌اي است كه مي بايست همواره در طول زمان بهره برداري اندازه گيري دقيق و قابل اطميناني را براي مالك خود داشته باشد. پس وظيفه اصلي يك باسكول جاده ای انجام اندازه گيري دقيق و قابل اطمينان همواره در طول زمان بهره برداري مي باشد. باسكول ها مي توانند با تركيبي از مواد مختلف و در مدل هاي مختلف و با شرايط متفاوت در توليد ساخته شوند، ولي مهم اطمينان از عملكرد باسكول دیجیتال يعني اندازه گيري دقيق و قابل اطمينان همواره در طول زمان بهره برداري مي‌باشد. با توجه به تردد ماشین سنگین از روی باسکول کامیون کش، یا باسکول تریلی کش یا انواع دیگر باسکول ماشین سنگین برای حفظ دقت عملکرد آنها لازم است که اقدامات اصلی نگهداری از باسکول جاده ای پس از خرید باسکول به صورت مداوم صورت پذیرد. لذا تعمير و نگهداري باسكول جاده ای مهمترین روش حفظ این مهم است مي باشدكه

مزایای حفظ و نگهداری باسکول جاده ای کدامند؟

• جلوگيري از خرابي باسكول و هزينه هاي ناشي از عدم ركود باسكول دیجیتال
• اطمينان هميشگي از عملكرد صحيح باسكول دیجیتال
• جلوگيري از احتمال تحويل كالاي اضافي يا دريافت وجه بيشتر يا كمتر از مقدار واقعي و در نتيجه رعايت حق الناس.
• حفظ استانداردهاي باسكول جاده ای مطابق با استاندارد ملي و بين المللي.

نگهداري و مراقبت از باسكول بسيار مهم و مستلزم يك كار گروهي است. نگهداري و مراقبت باسكول جاده ای نيازمند همكاري رانندگان وسايل نقليه، مالك باسكول، متصدي باسكول و شركتهاي معتبر ارائه دهنده خدمات نگهداري و تعمير است. انجام كنترل هاي دوره اي، در دقت و صحت عملكرد باسكول جاده ای شما تاثيرات به سزايي را دارد.

رانندگان وسايل نقليه چه اقداماتی را نباید انجام دهند؟

عدم انجام ترمز ناگهاني بر روي باسكول
ترمز ناگهاني و شديد، فشار بيش از حدي را به لودسلها و پايه آن وارد مي نمايد.
وسيله نقليه را به آهستگي بر روي باسكول قرار دهيد
سرعت زياد وسيله نقليه، فشار بيش از حد را به لودسل ها وارد مي كند. هنگام ورود و خروج، با سرعت كمتر از 10 كيلومتر در ساعت حركت كنيد.

6 اقدام اصلی که به صورت دائم توسط مالك باسكول باید انجام پذیرد:

1- مجراي آب را تميز نگه داريد

از گرفتگي مجراي تخليه آب در باسكول هاي داخل زمين كه موجب تجمع آب مي شود، جلوگيري كنيد.

 

 

2- باسكول را تميز نگه داريد

انباشت مواد در زير و برروي باسكول باعث تجمع آب و مواد مي‌شود. اين امر، عمر مفيد باسكول و قطعات آن را كاهش داده و تاثيرات منفي بر روي عملكرد باسكول دارد.

3- باسكول را به طور مرتب سرويس نماييد

لودسلها و قطعات آن بايد به طور مرتب بازرسي شوند تا از خرابي و يا تجمع مواد پيشگيري گردد. صحت عملكرد باسكول هم بايد بطور مرتب و مداوم كنترل گردد. براي سرويس موثر و مفيد، حتما با شركتهاي معتبر تماس بگيريد.

4- از رمپ‌ هاي ورودي و خروجي نگهداري كنيد

دقت نماييد رمپهاي ورودي و خروجي هميشه تميز باشند. در صورت لزوم، اين رمپها بايد تعمير شوند. دقت كنيد باقيمانده روغن و گازوئيل از روي رمپ ها و صفحه باسكول پاك شوند.

5- از منبع تغذيه خوب استفاده نماييد

باسكول، دستگاه دقيقي است و به همين دليل به يك منبع تغذيه خوب و ثابت نياز دارد. از مولد برق استفاده نكنيد. از قرار دادن الكتروموتورها و دستگاههايي كه موجب اختلال جريان برق مي‌شوند بر روي مدار باسكول خودداري نماييد.

6- از جوشكاري بر روي سطح باسكول خودداري نماييد

جوشكاري برقي در شدت جريان بالا صورت مي گيرد و اين شدت جريان مي تواند به قطعات الكترونيكي و لودسلها صدمه وارد نمايد. در صورت نياز به جوشكاري باسكول، با شركت سازنده باسكول تماس بگيريد تا راهنمايي هاي لازم به شما داده شود.

یادمان باشدکه بعد از خرید باسکول…

• اگر از باسكول جهت مقاصد تجاري استفاده مي نماييم از لحاظ شرعي و قانوني وظيفه داريم بدليل رعايت حق الناس از دقيق بودن باسكول خود همواره مطمئن باشيم.
• تنظيم بودن و صحت عملكرد باسكول خود را بصورت پيوسته كنترل كنيم.
• چنانچه قطعات حساسي همچون لودسل (سنسور وزن) يا نمايشگر تعويض يا تعمير شوند، باسكول بايد مجددا كاليبره و تنظيم شود.
• هنگام تعمير باسكول فقط از قطعات اصلي و فابريك استفاده نماييم و پس از تعمير باسكول حتما با بارگزاري بر روي باسكول از صحت عملكرد آن مطمئن شويم.
• به منظور اطمينان از صحت انجام عمليات تعمير و تنظيم باسكول جهت انجام هرگونه تعميرات، از شركتهاي معتبر استفاده نماييم.
• از لحاظ قانوني، باسكول جاده ای مي بايست مطابق با استاندارد ملي و بين المللي آزمون و بهره برداري گردند.

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.