مقالات

شیوه ی جدید کلاه برداری از صاحبان باسکول دیجیتال

شيوع شيوه هاي پليد كسب درآمد در شرايط ناسالم اقتصادي به طور روز افزوني در حال افزايش است. يكي از اين روشها، ارائه اطلاعات نادرست و غير واقعي برخي از افراد و شركت ها به صاحبان مشاغل و كسب درآمد از اين راه مي باشد. و متاسفانه به دلیل همین عدم آگاهی از شرایط بازار، تعداد قابل توجهی از صاحبان باسکول جاده ای، اعم از باسکول بتنی یا باسکول فلزی،باسکول ماشین سنگین و یا هر نوع باسکول دیجیتال ضررهای میلیاردی را متحمل شده اند.

از آنجا كه اين گونه كلاهبرداري ها بر پايه دروغ و فريب شكل گرفته است، آگاهي صاحبان مشاغل در مورد محصول و كالا و ارتباط مستقيم با شركت سازنده آن مي تواند تاثير به‌سزايي در جلوگيري از اين كلاهبرداري داشته باشد.
ظهور اين اتفاق ناگوار در صنعت توزين علی الخصوص باسکول جاده ای نيز مانند ديگر صنايع و اصناف و متضرر شدن برخي صاحبان باسکول دیجیتال به خصوص باسکول سنگین و باسکول تریلی کش یا باسکول کامیون کش ، شرکت فرد ایران را بر آن داشته است تا ضمن اطلاع رساني در خصوص اين موضوع، اطلاعاتي تكميلي را از نحوه انجام اين كلاهبرداري‌هاي رايج و كلان از صاحبان باسكول دیجیتال در اختيار كاربران قرار دهد تا با افزايش آگاهي آنها از ترفندهاي سودجويان، راه را بر سوء استفاده اين كلاهبرداران ببندند.

کلاه برداری از صاحبان باسکول توسط چه کسانی انجام میشود؟

بر اساس تحقيقات انجام شده توسط شرکت فرد ایران و اعلام نظر خود باسكول داران ، اكثر اين كلاهبرداريها توسط تكنسين ها و تعميركاران غير مجاز و با سوءاستفاده آنان از اعتماد باسكول داران انجام مي‌گردد كه زيان هاي هنگفتي را نيز به ايشان وارد مي نمايد.
برخي از صاحبان باسكول جاده ای به هنگام وجود ايراد در باسكول خود به جهت تسريع در روند رفع ايراد، بعضاً به طور مستقيم و بدون اطلاع رساني به شركت سازنده باسكول با تكنسين ها و تعميركاران تماس برقرار نموده و براي رفع مشكل از آنها استمداد خدمات مي‌نمايند برخي از اين تعميركاران نيز بدون اطلاع به شركت توليدكننده وبراي ايجاد نفع شخصي، پس از حضور در محل و بررسي باسكول اقدام به نظري غيركارشناسي و غير واقعي در مورد ايراد باسكول مي نمايند.

 

شیوه ی کلاهبرداری باورنکردی و بسیار ساده!

يكي از راه هايي كه اكثر اين افراد استفاده مي‌كنند اين است كه به دروغ اعلام مي‌نمايند كه لودسل هاي باسكول سوخته و بلا استفاده بوده و نيازمند تعويض مي‌باشند!

لودسل هاي سالم و يا سوخته باسكول خود را به هيچ شخصي تحويل ندهيد!

با توجه به وجود لودسل هاي چيني و بي‌كيفيت در بازار ايران در حال حاضر قيمت لودسل هاي موجود در ايران از 000/500/4 تومان تا 000/000/42 تومان متغير مي‌باشد. با توجه به اينكه لودسل‌هاي مرغوب و معتبر به سختي دچار ايراد و سوختگي مي گردند، اين افراد لوسل‌هاي مرغوب و معتبر را بعنوان لودسل سوخته و معيوب از زير باسكول خارج نموده و به جاي آن، لودسل چيني و متفرقه قرار مي دهند.به همین سادگی!
حال اگر باسكول داراي 8 لودسل باشد با فرض بر اينكه ميانگين قيمت واحد هر عدد لودسل باسكول شما000/000/15 تومان باشد، اين تعميركار غير مجاز با اين كار نزديك به 000/000/14 تومان سود خواهد كرد! در این حال اگر شما لودسل آلمانی MINEBEA،که بهترین و مرغوبترین لودسل موجود در جهان می باشد،را برای باسکول جاده ای خود نصب کرده باشید، با توجه به کیفیت بسیار بالای این لودسل ها تعمیرکار غیر مجاز میتواند با فروش لودسل های شما حدود 000/000/200 تومان سود کند. چراكه 8 عدد لودسل چيني در زير باسكول شما قرار مي دهد و لودسل هاي مرغوب باسكول شما را به مشتري ديگري مي فروشد.

در اين اقدام علاوه بر اينكه صاحب باسكول به دليل تعويض لودسل دچار خسارت مالي مي‌گردد، با توجه به وجود مشخصه‌هاي فني و ضعيف لودسل‌هاي چيني، اندازه‌گيري باسكول صحيح نبوده و كالاي شما نيز به درستي توزين نشده و از اين طريق نيز شما دچار خسارت‌هاي متعدد دنيوي و اخروي خواهيد شد. متاسفانه اين شيوه كه مدت‌هاست در اين صنف شيوع پيدا كرده و به سرعت در حال گسترش مي‌باشد، حاصل اعتماد بي‌مورد صاحبان باسكول به تكنسين هاي غيرمجاز بوده و بدين طريق راه را براي سوءاستفاده هاي كلان اين افراد باز نموده و سبب خسارات گسترده اي به صاحبان باسكول مي‌گردد.

4 راهکار اصلی برای پیشگیری از کلاهبرداری از صاحبان باسکول جاده ای

1- ضروري ست كه صاحبان باسكول جاده ای در هنگام بروز هرگونه مشكل و ايراد در كاركرد باسكول دیجیتال خود، مراتب را با شركت سازنده آن در ميان گذاشته و با هماهنگي شركت از خدمات مجاز آنها بهره‌مند گردند و از تماس مستقيم با تكنسين و يا تعميركار جدا خودداري گردد.

2- در صورت اعلام نظر تعميركار مبني بر خراب بودن و ضرورت تعويض لودسل حتما موضوع را با شركت سازنده باسكول و يا شركت معتبر ديگري در ميان بگذاريد و سپس اقدام به تعويض لودسل نماييد.

3- از آنجا كه سوختگي در ميان لودسل‌هاي مرغوب مسئله اي نادر محسوب مي‌گردد، هنگام اعلام سوختگي لودسل از سوي تكنسين‌ها صحت اين امر را از شركت سازنده پيگيري نماييد.

4- لودسل‌هاي سوخته را نزد خود نگه داريد و به هيچ وجه در اختيار تعميركاران قرار نداده و يا به آنها نفروشيد و موضوع را به شركت اطلاع دهيد.

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.