مقالات

مزایا و معایب خرید باسکول های جاده ای دسته دوم

صاحبان کسب و کار در زمان خرید باسکول جاده ای با در نظر گرفتن فاکتور های مختلف میتوانند متناسب با شرایط خود بهترین انتخاب را انجام دهند. برخی از فاکتور های اصلی در انتخاب باسکول جاده دیجیتال شامل کیفیت باسکول، سابقه و روش تولید شرکت سازنده، قیمت باسکول، شرایط پرداخت اقساطی باسکول جاده ای، خدمات پس از فروش و حسن سابقه ی شرکت تولید کننده ی باسکول دیجیتال می باشد.
لذا با توجه به آیتم های مهم ذکر شده در هنگام خرید باسکول دست دوم با چالش هایی مواجه خواهیم بود که مطالعه دسته بندی های زیر کمک خواهد کرد دید عمیقتری نسبت به خرید باسکول دست دوم پیدا کنیم:

قیمت باسکول دست دوم

کیفیت را فدای قیمت نکنیم. با توجه به اینکه قیمت باسکول دست دوم با قیمت مدل های نو موجود در بازار اختلاف فاحشی ندارند و همچنین فروشندگان هزینه ی باسکول دست دوم را بصورت نقدی و یکجا دریافت میکنند، مشتریان صرفاً بخاطر قیمت کمتر، از شرایط پرداخت اقساطی محروم خواهند شد و با چالش های بسیاری که در ادامه گفته شده مواجه خواهند شد. قبل از اقدام به خرید باسکول دست دوم 50 تنی یا باسکول 60 تنی مطالعه ی چالش های زیر کمک شایانی به انتخاب مناسب و آگاهانه شما خواهد کرد.

کیفیت باسکول دست دوم

رفتار انجام شده با سازه باسکول دست دوم قابل بررسی نخواهد بود. علی رقم امکان بررسی میزان کارکرد خودروهای دست دوم و شاخص های سنجش مانند مقدارکیلومتر طی شده و یا تعویض قطعات و بدنه، همواره مستندات معتبری از میزان کارکرد سازه ی باسکول جاده ای ارائه نمیشود. و تنها باید برگفته ی صاحبان باسکول اعتماد نمود.

از نکات مهم در باسکول بتنی این است که با توجه به استاندارد و شرایط تولید سازه باسکول بتنی،آیا اصلا امکان جا به جایی سازه این باسکول وجود دارد؟ همچنین، مواردی از قبیل میزان ضربات وارد شده به سازه، احتمال آسیب های شدید به بافت داخلی سازه در هنگام نصب آن یا جا به جایی های قبلی از مواردی هستند که از شکل ظاهری سازه قابل تشخیص نخواهد بود.

در مورد باسکول فلزی، فروشنده ی باسکول دست دوم چگونه میتواند عدم وجود خمش، تنش و یا خستگی در تیرهای سازه ی باسکول فلزی را تضمن نماید؟ سلامت و استحکام ورق فلزی پلتفرم باسکول های فلزی، در کیفیت کل سازه و باسکول بسیار پر اهمیت هستند. و متاسفانه در اکثر باسکول های فلزی پوسیدگی در ورق باسکول فلزی ایجاد شده که به شدت بر کیفیت باسکول تاثیر منفی خواهد داشت. تشخیص پوسیدگی و یا تاب خوردگی در این صفحات قابل اندازه گیری با چشم نخواهد بود.و بسیاری از خریداران باسکول دست دوم نمیدانند که کوچکترین انحنایی در سازه ی باسکول جاده ای، باعث ایجاد خطای فاحش در اندازه گیری وزن وسایل نقلیه خواهد شد.

لودسل دست دوم

قلب تپنده ی باسکول دیجیتال، لودسل می باشد. مهم است بدانیم که لودسل دست دوم در چه محل و شرایطی نگهداری شده است. بعضاً فروشندگان لودسل دست دوم اذعان دارندکه لودسل را دمونتاژ کرده اند و چون تحت فشار بار نبوده است، همچنان در صحت و سلامت است. و این درحالی است که حتی محل و شرایط نگهداری لودسل خارج از مدار، نیز بر صحت و سلامت آن تاثیر میگذارد. برای مثال نگهداری در شرایطی که باعث نفوذ رطوبت یا گرمای زیاد و ضربات شدید به بدنه لودسل خارج شده از مدار شود، میتواند عملکرد آنرا به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به ورود لودسل چینی و بی کیفیت به بازار ایران و قیمت پایین آن ها، لازم است در مورد گارانتی و شرکت سازنده لودسل اطمینان کافی حاصل شود. در موارد بسیاری مشاهده شده است که کلاهبرداران با سو استفاده از عدم آگاهی افراد، لودسل های بی کیفیت چینی را با عنوان لودسل آلمانی دست دوم فروخته اند که علاوه بر دریافت هزینه ی بالا بابت لودسل بی کیفیت، ضرر هنگفتی را به خریداران بدلیل خطای فاحش در نمایش وزن بار اعمال نموده اند. و در صورت نداشتن گارانتی، در هنگام بروز کوچکترین مشکل برای لودسل، محلی برای رسیدگی به شکایت و رفع مشکل وجود نخواهد داشت!

استاندارد باسکول دست دوم

استاندارد باسکول دست دوم بسیار پر چالش خواهد بود. میدانیم امکان فعالیت باسکول جاده ای منوط به دریافت تاییدیه اداره استاندارد بصورت سالانه میباشد و در صورت عدم تایید استاندارد، این سازمان علاوه بر پلمپ باسکول، میتواند فعالیت واحد صنفی مربوطه را نیز متوقف نماید. در صورتی که به هر دلیلی سازمان استاندارد باسکول مورد نظر را تایید نکند، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ این درحالی است که شرکت های معتبر باسکول جاده ای، مسئولیت هماهنگی استاندارد باسکول را برعهده دارند و در صورت مشاهده خطا در پروسه استاندارد، مشکل مورد نظر را مرتفع خواهند نمود.

 

ضرر میلیاردی ناشی از یک انتخاب غلط

باسكول وسيله ابزار دقيقي است كه مي بايست همواره در طول زمان بهره برداري اندازه گيري دقيق و قابل اطميناني را براي صاحب خود داشته باشد پس وظيفه اصلي يك باسكول انجام اندازه گيري دقيق و قابل اطمينان همواره در طول زمان بهره برداري مي باشد. باسكول ها مي توانند با تركيبي از مواد مختلف و در مدل هاي مختلف و با شرايط متفاوت در توليد ساخته شوند ولي مهم اطمينان از عملكرد باسكول يعني اندازه گيري دقيق و قابل اطمينان همواره در طول زمان بهره برداري مي باشد.

وظيفه اصلي يك باسكول نيز فقط و فقط اندازه گيري دقيق و قابل اطمينان همواره در طول زمان بهره برداري مي‌باشد در حقيقت باسكول در جايگاه قضاوت ميان طرفين معامله قرار دارد و مي بايست عدالت را در اين ميان به اجرا گذارد و وزن را بصورت دقيق و قابل اطمينان و بدون كم و زياد نمايش دهد و وجود شرايط مختلف اقليمي، جوي و فيزيكي نظير سرما، گرما، رطوبت، بارندگي و … تاثيري بر نحوه عملكرد صحيح باسكول و عمل به وظيفه اش نداشته باشد و بصورت كلي اطمينان از اندازه گيري دقيق و مطمئن باسكول همواره در طول زمان بهره برداري بايد وجود داشته باشد.

توزين غير دقيق يك باسكول مي تواند در كوتاه مدت معادل چند برابر ارزش اقتصادي باسكول را به صاحب آن تحميل نمايد شايد درك اين موضوع در ابتدا كمي سخت باشد ولي اين موضوع با ذكر يك مثال كاملاً محسوس و مشهود ميشود:

يك كارخانه فولاد را در نظر بگيرد اين كارخانه در طول يكسال 250 روز كاري دارد و هر روز كاري 200 توزين دارد و ارزش هر كيلوگرم از مواد توليدي اين كارخانه 000/20 تومان مي باشد حال در صورتي كه باسكول موجود در اين كارخانه در هر توزين فقط 20 كيلو گرم خطا داشته باشد در طول يكسال نزديك به 000/000/000/20 تومان يعني 20 ميليارد تومان به صاحب كارخانه ضرر خواهد رساند.

                            تومان000/000/000/20 = 20 * 000/20 * 200 * 250

 

در زمان خرید باسکول دست دوم

1. با شخص حقیقی بی پشتوانه مواجهیم که هیچ گونه گارانتی و حمایتی در زمان بروزمشکل ارائه نخواهد کرد و خرید ما فاقد خدمات پس از فروش خواهد بود.
2. امکان پرداخت با شرایط اقساط وجود ندارد و پرداخت بصورت یکجا و نقد خواهد بود.
3. استاندارد باسکول تضمین نمیشود.
4. هیچ تضمینی برای صحت و درستی و تداوم کیفیت باسکول وجود ندارد.
5. بدلیل محدود بودن تکنسین قابل اعتماد، توانا و فعال در بازار آزاد که نصب و راه اندازی سیستم ها را بدرستی و طبق استاندارد انجام میدهند در نصب و راه اندازی با چالش مواجه خواهیم بود.

 

تهیه شده توسط گروه تحقیقات بازار شرکت فرد ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.